Zaujalo nás

16.6.2022 - V Bratislave sa opäť bude konať Dáždnikový pochod na podporu utečencov a utečenkýň Nadácia Milana Šimečku, Slovenská humanitná rada a Mareena s podporou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov v Slovenskej republike organizujú v sobotu 18. júna v Bratislave podujatie pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Začne sa o 14:00 na Primaciálnom námestí bubnovacím workshopom Jamadan. Po ňom odštartuje Dáždnikový pochod ulicami hlavného mesta, ktorý ukončíme na Tyršovom nábreží, kde je pripravený pestrý program, workshopy a stánky až do 22:00.

27.5.2022 - Ako neziskovky pomáhali štátu a samosprávam zvládnuť prílev ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Prieskum sa uskutočnil 22.4. až 29.4.2022 a zúčastnilo sa ho 124 organizácií. Viac informácií sa dozviete v priloženom dokumente.

26.5.2022 - Prezidentka prijala predstaviteľov mimovládnych organizácií a ocenila ich pomoc štátu.

23.3.2022 - Včasná intervencia - deti na úteku, knižka sa osvedčila aj v krízových situáciách ako pomoc dieťaťu, napr. pri spracovaní rozvodu rodičov, pri pobyte v nemocnici, pri dočasnom odlúčení od rodiča a pod. Vzhľadom na maximálne pozitívnu spätnú väzbu sme vo vydavateľstve zareagovali na momentálnu situáciu a rozhodli sme sa knižku poskytnúť pre rodiny nielen utekajúce pred vojnou, ale aj pre tie, ktoré takúto možnosť nemajú a s extrémne stresovou situáciou sú nútené sa vyrovnávať priamo na mieste alebo v blízkosti vojny. Knižka je od 19.3. k dispozícii na voľné šírenie v elektronickej podobe v ukrajinskom jazyku. www.knizka.online

21.3.2022 - Tatra banka doplní balík opatrení o zámenu hrivien
Татра Банк додасть можливість обміну гривні до пакета заходів

21.3.2022 - Stránky Európskej komisie, kde sú odpovede na otázky napr. o dočasnom útočisku v rámci EÚ, o cestovaní v rámci Európy.

11.3.2022 - Kontakty na organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom so zdravotným znevýhodnením

11.3.2022 - Informácie o rozsahu zdravotnej starostlivosti a spôsobe fakturácie ZS poskytnutej občanom Ukrajiny. Nakoľko sa informácie môžu zmeniť, zasielam link na sekciu na Všzp: : https://www.vszp.sk/ukrajina/

Newsletter

11.3.2022 - Praktické informácie pre prístup k financiám, ktoré prijala Slovenská sporiteľňa 11.3.2022 - Finančné zbierky a prevody peňazí na Ukrajinu
Pre všetky transparentné účty slúžiace na zber peňazí na podporu ľudí na Ukrajine sme zrušili poplatky za vedenie a zverejňovanie transparentného účtu. Zároveň sme zrušili poplatky za prevody na Ukrajinu zo všetkých účtov vedených v Slovenskej sporiteľni.

Zakladanie účtov pre utečencov
Kvôli efektívnej výplate finančnej pomoci je pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, ktorí sa rozhodnú ostať na území Slovenska, praktické zriadiť si na Slovensku bankový účet. V Slovenskej sporiteľni im ho poskytneme na rok zadarmo vrátane platobnej karty a internetbankingu. Účet si môžu zriadiť v ktorejkoľvek z našich pobočiek. Budú k tomu potrebovať doklad totožnosti s fotografiou – cestovný pas, ID kartu Ukrajiny (tzv. Travel document) alebo tzv. Náhradný cestovný doklad.

Bankomaty na hranici a bezplatné výbery
Aby sme utečencom uľahčili prístup k hotovosti, umiestnili sme dva bankomaty do blízkosti hraničného priechodu Vyšné Nemecké. Zároveň pre všetky bankomaty Slovenskej sporiteľne platí, že v najbližších dňoch (po úprave systému) zrušíme účtovanie poplatkov za výbery kartami vydanými ukrajinskými bankami.

Výmena ukrajinských hrivien
Žiaľ, ukrajinské hrivny nezamieňame a kvôli systémovým nastaveniam ich aktuálne ani zamieňať neplánujeme. Podľa našich informácií hrivny aktuálne nezamieňa žiadna komerčná banka. Výmena môže byť dostupná v zmenárňach, odporúčame si však vopred overiť výmenný kurz a prípadné poplatky spojené s výmenou.

Snažíme sa hľadať aj ďalšie možnosti ako ľuďom z Ukrajiny umožniť jednoduchšie získanie hotovosti. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že od piatku 5.3.2022 umožníme zmenárenské operácie v obmedzenom režime, avšak len z USD na EUR.

ATM výber UA výška
Osobny účet UA výška.pdf

7.3.2022 - Sme susedia Vo štvrtok 24.2.2022 bola naša susedná krajina napadnutá Ruskou federáciou. Následkom pretrvávajúceho násilia je bezprecedentné množstvo našich susedov spoza východných hraníc momentálne nútených opustiť svoje domovy a rodiny. Ľudia z Ukrajiny potrebujú pomoc od každého z nás. Po úvodnom šoku je potrebná dlhodobá a udržateľná pomoc utečencom v uľahčení nového začiatku. Pomôžte nám poskytnúť takúto pomoc ľuďom, ktorí sa rozhodnú usadiť sa na Slovensku a stať sa tak aj Vašimi susedmi.

7.3.2022 - Z Ukrajiny na Slovensko Informácie pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny

3.2.2022 - Vyjadrenie p. Svěráka k aktuálnej situácii Viac sa dozviete vo videu.

28.2.2022 - Informácie pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko Slovensko je pripravené zvládnuť očakávaný príchod ľudí utekajúcich pred vojnou. Prijímame opatrenia, aby sme na hraničných priechodoch poskytli účinnú pomoc. Na tejto stránke nájdete podrobnejšie informácie o tom, čo vás čaká priamo na hraniciach a po ich prechode na Slovensko. Postaráme sa o vás.

27.2.2022 - Ako sa aktívne zapojiť do aktivít pomoci Ukrajine Viac info nájdete na stránkach ambrela.org.

24.2.2022 - Kto pomôže Ukrajine | Donio Viac informácií

22.8.2021 - Podporte verejnú výzvu "Ponúknime bezpečie ľuďom z Afganistanu" Viac informácií

14.9.2020 - Vyhlásenie k aktuálnej situácii v utečeneckom tábore v Grécku. tábor Moria - podpora relokácií

17.3.2020 - 12 ľudskoprávnych organizácií píše politikom: nešírte strach z migrácie, hovorte fakty. celý článok.

17.3.2020 - Vyhlásenie splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti v súvislosti so súčasnou mimoriadnou situáciou. celý článok.

MV SR: Vlani požiadalo o udelenie azylu 491 osôb, z toho bolo 58 detí. Minulý rok požiadalo o udelenie azylu 491 osôb, z toho 430 mužov a 61 žien. Najčastejšími krajinami pôvodu žiadateľov boli Somálsko (78), Afganistan (75), Gruzínsko (62), Moldavsko (41). Z celkového počtu 491 žiadateľov o azyl bolo 58 detí vo veku od 0 - 17 rokov. Agentúru SITA informovalo Ministerstvo vnútra.

Tri nevšedné slovenské ľúbostné príbehy. Beloška a černoch ruka v ruke prechádzajúci sa bratislavskými ulicami? Židovka a moslim, ktorí si plánujú spoločný život? Slovenka a Somálčan, ktorí spolu hovoria po anglicky? Ak vám v hlave bliká výstražná kontrolka, tak ju vypnite. Láska bez predsudkov existuje.

Utečenci - hrozba v Európe? Svet dlhodobo zápasí s problémom ilegálnej migrácie. V súvislosti s tohtoročným revolučným dianím v arabských krajinách, ako aj so začiatkom vojenského konfliktu v Líbyi, došlo k rapídnemu zvýšeniu prívalu utečencov zo severu Afriky do Európy - predovšetkým do Talianska a na Maltu. Kritická je situácia aj v Somálsku, kde okrem viac ako dvadsať rokov trvajúceho konfliktu sužuje obyvateľstvo aj katastrofálne sucho, najhoršie za uplynulých 60 rokov. Mnohí utečenci, predovšetkým najslabší z nich - deti - často neprežijú ani cestu k humanitárnej pomoci v táboroch v susedných krajinách. Problematika, týkajúca sa čoraz vo väčšej miere aj Európskej únie a v rámci nej i Slovenska, je aj predmetom témy TASR.

Pozrite si 1 život: 1 príbeh. Čo pre vás znamená "domov"? Čo znamená byť utečencom? Utečenci a vysídlení ľudia rozprávajú svoje príbehy.

Fotogaléria: Život žiadateľa o azyl. Život žiadateľa o azyl sa podobá životu v čakárni – preplnená miestnosť, nuda a problém dohovoriť sa. Pozrite si fotografie, kde jeden obrázok povie viac ako tisíc slov.

Chcete nás podporiť aj tento rok?

Ako na to?